W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.filatel.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Jeśli użytkownik nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Wyłącz ten komunikat
Aktualny numer Archiwum Prenumerata Dla autorów Nasi autorzy Redakcja
Numer archiwalny
PL EN DE
Numer 1 (2) - Styczeń 2023
W artykule otwierającym numer, redaktor naczelny podsumowuje premierę miesięcznika oraz prezentuje bieżący numer i omawia plany na najbliższy rok (s. 4). Piotr Pelczar wprowadza w tematykę orientu (s. 5-6), a wraz z Miłoszem Rzadkoszem prezentuje korespondencję listową i paczki z Libanu dla Polaków w obozach jenieckich (s. 6-7). Zygmunt Żurek w obszernym opracowaniu przedstawia kartki pocztowe w walucie złotowej, ze znakiem opłaty z wizerunkiem Kolumny Zygmunta w Warszawie (s. 8-12). Piotr Pelczar i Hans Vogels przedstawiają akcję reklamowania kartek pocztowych z ilustracjami rzeźb Wita Stwosza (s. 12-14). Krzysztof Lachowicz prezentuje zamknięty dział filatelistyki, jakim są opaski gazetowe (s. 14-17), a Bernard Jesionowski pisze o kasowaniu znaczków pruskich (s. 17-20). O nieścisłościach w taryfie pocztowej od 8 stycznia 1924 r. przeczytamy w artykule Marka Zbierskiego (s. 20-22). Julian Auleytner i Piotr Pelczar przedstawiają kartki pocztowe z akcji żywnościowej ARA (s. 22-25), a Przemysław Drzewiecki zawiadomienia Poczty Etapowej 203 o taryfach (s. 25-26). Henryk Bartkowiak w swym artykule pisze o wrocławskich nalepkach polecenia z 1961 r.(s. 27), zaś o korespondencji ws. paczek zagranicznych firmy Pantarei przeczytamy w artykule Piotra Pelczara i Lecha Wnęka (s. 28-29). Sylwetkę Włodzimierza Rachmanowa przybliżają Tadeusz Jarawka i Piotr Pelczar (s. 29-33). O Nilsie Mandelgrenie i wzornictwie firmy IKEA przeczytamy w artykule Marka Zbierskiego (s. 33-35), który przedstawia również drugą część materiału o wykorzystaniu druków i formularzy pocztowych z lat 1918-1939 w eksponatach tematycznych (s. 35-41). Roman Perkowski opisuje niewprowadzony do obiegu znaczek z gołąbkiem pokoju (s. 42-43), zaś Adam Kielbasa-Schoeni pisze o wykorzystaniu lasera w produkcji znaczków (s. 43-46). Marek Jedziniak w drugiej części swojego cyklu przedstawia rodzaje i cechy grafiki komputerowej, a Bogdan Michalak prezentuje Klub "Święty Gabriel". Numer zamyka opis kolejnych emisji znaczków Poczty Polskiej z 2022 roku.
Pobierz Wróc do archiwum
Errare humanum est... Mylić się jest rzeczą ludzką. W naszym miesięczniku przyjęliśmy zasadę, że nie korygujemy opublikowanych już numerów, stąd zauważone błędy poprawiamy w formie erraty.